A koleszterin minden sejtben, legyen szó állati vagy emberi egyaránt, megtalálható vegyület, amelynek szerepe nélkülözhetetlen az emberi szervezetben.
Három összetevőjét különböztetjük meg:
- összkoleszterin
- HDL-koleszterin (jó koleszterin)
- LDL-koleszterin (rossz-koleszterin)
Több tanulmány is igazolja, hogy a fahéjkéreg képes csökkenteni a trigliceridszintet. A vérzsírok egyik nagy csoportja a koleszterin, a másik a triglicerid. A trigliceridek nem tartoznak a koleszterinvegyületek közé, azonban határértékeinek vizsgálata fontos egy-egy laborlelet értékelésekor. Hiszen a magas trigliceridszint mutathat zsírmájat, amely napjainkban egy népbetegség, azonban a hosszú ideig fennálló zsírmáj akár májfibrózishoz is vezethet.
A triglicerid a vérben levő zsír mennyiségét jelenti. Ennek mennyiségét egy egyszerű vérvizsgálattal meg lehet állapítani. A triglicerid- és a koleszterinszint a normális értéket meghaladja, akkor bizony igen nagy eséllyel betegszik meg a szívünk és az érrendszerünk is. A trigliceridektől ugyanis a vér sűrűbb és ragadósabb lesz, ami által a szívet nagyobb munkára készteti, hogy megfelelően pumpálhassa a vért.
A fahéjat a gyógyászatban a leggyakrabban emésztésserkentő, étvágyjavító és gyomorerősítő hatása miatt alkalmazzák. A vércukorszint és a koleszterin mellett a szív- és érrendszerre is jótékony hatással van. Kutatások szerint már napi két gramm fahéj is jelentősen csökkentheti a magas vércukorszintet, valamint a vérnyomást. Továbbá étrendkiegészítőként fogyasztva a szükséges gyógyszeres kezelés mellett kiemelkedő eredményeket hozhat a diabétesz és a magas vérnyomás kezelésében is. A fahéjat ma már nemcsak kéreg, hanem kapszula, por, szár, tea és olaj formájában is beszerezhetjük.
Naponta csupán fél teáskanálnyi fahéj is elegendő ahhoz, hogy hatékonyan csökkentsük a koleszterinszintet. Fél teáskanál körülbelül 1 grammnak felel meg. Egy 2003-as kísérletben az alanyokat 3 csoportba osztották, 1, 3 és 6 gramm fahéjat kaptak naponta attól függően, hogy melyik csoportba tartoztak. Minden csoportban nagymértékben javult a trigliceridszint. Az a legjobb, hogy ha kezdetben 1 grammal kezdjük a kúrát és csak akkor növeljük ezt a mennyiséget, ha szükséges.
A fahéjban található speciális aldehid hatékonyan segíti a vércukorszint beállítását. Segítségével csökkenthető az éhgyomri vércukorszint, javítható a szervezet inzulinválasza. Magas fenoltartalmának köszönhetően gátolja a cukormolekulák más molekulákkal való összekapcsolódását, amely a szövetek károsodásához, gyulladások kialakulásához vezethet. A fahéj lassítja a gyomor kiürülését az emésztés során, ezzel megelőzheti a vércukorszint ingadozását, növeli az inzulin felszabadítását és hatékonyságát, javítja a kontrollt. Különösen a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében hozhat jelentős eredményeket.
A fahéjat gyakran használják az emésztési problémák kezelésére, a rossz lehelet leküzdésére és legújabban a cukorbetegség gyógyítására is. Mellékhatásai csak ritkán és nagy dózis esetében lépnek fel, ami a bőr, a nyálkahártya irritációjában nyilvánulhat meg leginkább, túladagolás tünete lehet a szapora szívverés, a kipirulás, a hasmenés, a légzési nehézség is.
1500mg fahéj őrlemény tablettánként. Krómmal és kapormag kivonattal a normál vércukor szintért.
Ceyloni fahéj kéreg por kivonat kapszula. Az egészséges életmód részeként hozzájárulhat a szervezet szénhidrát-cukor egyensúlyának fenntartásához, egészséges szénhidrát-cukor anyagcseréhez.
A fahéj hozzájárulhat az egészséges szénhidrát-cukor anyagcseréhez. Kétféle fahéj létezik. Az egyik a jóízű, finom illatú, Ceylonból származó, ami a sütemények és a capuccino kitűnő kiegészítője. Élettani hatása nem jelentős. Ezzel szemben a másik típusa a kínai, cassia fahéj, melynek számos jótékony hatását igazolták. A Vitaking kapszula az utóbbi, cassia növényt tartalmazza.
100% természetes, hígítatlan, gázkromatográffal bevizsgált illóolaj ételek ízesítéséhez.